בני אדם משתמשים בתנורי אבן (טאבון) אלפי שנים לאפות ולבשל.

תנורי אבן הם יעילים ביותר ושומרים על החום בגלל המסה התרמית הגבוהה (עובי וסוג הבטון והאבן), כך שאפילו אחרי שכיבו את האש בתנור, הוא שומר על החום במשך שעות ארוכות וככה חוסך באנרגיה.

למרות מקורו ה"פרימיטיבי", בניית תנור אבן מודרני הוא מדע מאד טכני ומורכב המשלב נסיון של אלפי שנים עם טכנולוגיה הנדסית הכי עדכנית.

תנורים תעשייתים מודרניים, הנפוצים במאפיות פס ייצור גדולות עם רצפות השמוט והזרקת הקיטור, כולם מבוססים על הטאבון המסורתי. לצערנו עותק אף פעם לא טוב כמו המקור. עם רצפת האבן המסיבית שלו וקשת הלבנים המיוחדת, תנור האבן המסורתי משלב את כל שלושה סוגי העברת החום בצורה היעילה ביותר תוך כדי שמירה על הלחות הטבעית של המוצר הנאפה. לכן תנור האבן הוא הבחירה הטבעית לאפיית לחמי אומן.

תנור האבן של מכון מ.ל.א הוא יצירה מקורית של אלן סקוט. אלן סקוט, מחבר הספר "בוני הלחם" הוא גם אחד מהמומחים המובילים בתחום בניית תנורי אבן בעולם. התנור נבנה על פי ההוראות המדויקות בתוכניתו של אלן ותוך כדי הדרכתו המתמדת וליווי צמוד כל הדרך מטסמניה. תנור האבן של מכון מ.ל.א הוא אחד מרק שני תנורים מיוחדים כאלו בכל המזרח התיכון.

התנור נבנה עם לבנים עתיקים מבלגיה ועם הסגנון השייקספירי שלו, התנור הוא לא רק כלי העבודה שלנו אלא גם יצירת אומנות המושכת תיירים ואוהבי אומנות האפייה מכל רחבי הארץ.

המראה של אחד מתנורי האבן הגדולים בארץ היא חויה מרתקת ביותר. זו הרגשה טובה לראות את הלהבות נושקות את לבני התנור בידיעה שאבותנו אפו ככה ואנו ממשיכים את המסורת.

לחץ כאן כדי לראות תהליך בניית התנור.